poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Czy warto opierać sterowanie oświetleniem na USB DMX512 OPEN ENNTEC w 2020 roku?

    Standard 'OPEN ENTTEC' powstał kilkanaście lat temu w firmie ENTTEC, został rozpowszechniony na całym świecie ze względu na tanią ,prostą konstrukcję oraz darmowe oprogramowanie o dużych możliwościach jak np: Freestyler DMX 512, QLC+ . Kilka lat temu zaczął być poważną konkurencją dla przestarzałych konsol dobrych głównie do sterowania PAR, wypierając je w szczególnie w sytuacji gdy zachodziło sterowanie urządzeniami o ruchach po okręgu : głowy, lasery lub generatory napisów .

Wszystkie interfejsy z rodziny OPEN ENTTEC obojętnie przez kogo wyprodukowane oparte
FT232R
FT232Rx będący podstawą interfejsów OPEN ENTTEC
 
są o układy scalone firmy FTDI , przykładem takich interfejsów są :
 • KWMATIK KW-D04C , KW-MX0, KW-D02, [link]

   
   Wszystkie wymienione wyżej korzystają z tych samych driver'ów oraz posiadają tą samą bazę oprogramowania. 
  Skoro działają od lat to dlaczego ma się to skończyć ? 
  Powód jest banalny , Windows 10 lub MAC OSX po każdej aktualizacji próbują wyciąć nietypowy dostęp do części driver'a FTDI opisanego jako D2xxx . Od dwóch lat  na Windows 10 a na MAC OSX jeszcze wcześniej wymusza się do standardowego korzystania z driver'a jako typowej przejściówki USB / UART bez generowania kluczowych sygnałów BREAK/MAB na wyjściu. Przebieg czasowy DMX512 tak naprawdę wytwarzany jest w komputerze  a sam interfejs USB DMX512 fizycznie go dostarcza do magistrali DMX512 . Coś co przez lata było zaletą i obniżało koszty , teraz jest wadą . To nie jest teoria i wymysł! Jest ponad 100 potwierdzonych przypadków  dla obu systemów.
   Aby zrozumieć w czym problem niżej zamieszczony jest początek sygnału DMX512
  Sygnał DMX512 (250kbit/s 2 bity stopu)
   
  Dla normalnej przejściówki USB /UART (Uniwersalny asynchroniczny nadajnik-odbiornik) poza układami FT232Rx nie ma możliwości wysterowania sygnału BREAK/MAB , generują sygnał od START , czyli zerowy kanał DMX512. Windows 10 i MAC OSX wymuszają na interfejsach OPEN ENTTEC standardowe korzystanie z drivera i jego części VCP (Virtual COM port) co uniemożliwia wystawienie BREAK/MAB. 
  DLA DJ-a oznacza to jedno : brak reakcji urządzeń DMX512 na taki sygnał!
  Co można zrobić aby nadal korzystać i przed imprezą nie dowiedzieć się że oświetlenie nie będzie działać?:
  •  Zainstalować LINUX i QLC+,
  • przejść na interfejsy nie-USB jak ARTNET DMX512 , e1.31/DMX512, które same wytwarzają w sobie sygnał DMX512 a same dane w postaci parametrów przekazywane są poprzez LAN (ETHERNET)
   Można bawić się w przeinstalowanie sterowników FTDI (czasami działa na windows 10) lub "walczyć z ostrym cieniem mgły"  w rejestrach Windows. Wszystko to może być skuteczne do następnej aktualizacji, która odbywa się co najmniej kilka na miesiąc. 
   Znacznie gorzej sprawa ma się z MAC OSX . Sterownik FTDI jest już w systemie z tym że aby OPEN ENTTEC USB DMX512 działało należy zablokować część driver'a FTDI zwaną VCP (Virtual COM port). Kiedyś do tego służyła aplikacja  "FTDI HELPER" , od kilku lat jednak ona nie działa i należało wykonać wszystko w konsoli i przepisać kilka komend. Niestety to też już nie działa albo działa bardzo rzadko.
   W komentarzach do tego słuszna jest uwaga , że USB ENTTEC PRO pozbawione są tych wad i będą działać . Rozwiązanie to ma jednak wady takie jak : 
   • cena około 600zł , gdy open enttec USB są w cenie do 140zł-200zł z optoizolacją
    •  Nadal czerpią zasilanie z USB więc napięcie na linii DMX512 jest zależne od wydajności portu USB. Trafiają się  urządzenia DMX512 ,które są niezgodne ze standardem RS-485 i potrzebują wyższego napięcia niż to wynika z logiki tego standardu. Są jakby stworzone pod suwakowe sterowniki DMX512  [link],
     • Dostępność - te urządzenia są o wiele mniej dostępne i nie są dostępne w wielu sklepach od ręki
       Lepszym rozwiązaniem jest przejście na technologie sieciowe. Nie wymaga to sterowników ,opiera się na otwartym standardzie ART-NET. Może być oddalony od komputera i sterowany z innej części świata. Liczba aplikacji DMX512 jest kilkakrotnie wyższa niż OPEN ENTTEC lub ENTTEC PRO.
       
  Bramka ARTNET DMX512 "PROMYK v1.2" podłączona do laptopa poprzez złącze Ethernet RJ45 (LAN), w przeglądarce jest uruchomiona strona konfiguracyjna "PROMYK'a".
  Gniazdo RJ45 do podłączenia bramki ART-NET DMX512, wtyczki są zatrzaskiem.
  Podłączenie bramki ARTNET-DMX512 bezpośrednio do gniazda LAN w laptopie , przy pierwszym połączeniu należy ustawić adres karty sieciowej 192.168.1.2 (różny od 192.168.1.22)
  Drugi sposób podłączenia to podłączenie do rutera a łączność z komputerem jest po Wi-Fi

  "Promyk 1.2" posiada własny zasilacz ,dzięki czemu mają większość wydajność prądową i napięcie na wyjściu DMX512 wyższe niż u USB/DMX512 , dzięki czemu mogą wysterować kłopotliwe urządzenia DMX512 .


2 komentarze:

 1. DMX USB PRO Enttec-a rozwiązuje problem 2020 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jest 2x droższe niż bramka ARTNET DMX512 https://www.kwmatik.com.pl/artnet_p12.html

   Usuń