środa, 10 kwietnia 2019

Konfiguracja interfejsów ArtNet DMX512 dla całkowicie zielonych z informatyki na przykładzie "PRO-MYK v1.11"

Poradnik ten powstał  ze względu na problemy z wiedzą informatyczną na podstawowym poziomie. Zmiana adresu IP karty sieciowej do takiego zakresu wiedzy należy.
Interfejsy sieciowe ArtNet DMX512 nie wymagają sterowników w systemie jak USB /DMX512 , są więc prostsze w instalacji i korzystaniu. Problem stanowi dla niektórych start ze względu na barierę w wiedzy o sieciach komputerowych.

Interfejs PRO-MYK v1.11 po wyjęciu z pudełka ma w ustawieniach fabrycznych ustawione takie parametry:
  • IP adres : 192.168.1.22
  • Maska : 255.255.255.0
  • Brama domyślna : 192.168.1.1
 Interfejs ma złącze LAN RJ45 , z drugiej strony załóżmy że jest komputer z takim samym złączem, więc należy podłączyć kablem ethernetowym RJ45-RJ45. Po takim podłączeniu nie będzie komunikacji dopóki na komputerze nie skonfiguruje się złącza LAN . Nie pojawi się też w przeglądarce to okno kofiguracji z "PRO-MYKa" gdy wpisze się adres 192.168.1.22

Aby się pojawiło należy przykładowo wpisać adres połączenia lokalnego dla adresu IP v4 :
  •  IP adres : 192.168.1.2
  •  Maska : 255.255.255.0
  •  Brama domyślna  zostaje pusta.
Na zdjęciu wygląda to tak:
Okno to dotyczy Windows 10, dla innych wersji systemu operacyjnego firmy MICROSOFT : Windows 2000, Windows XP , Windows 7 , Windows 8 . Mogą być różnice .
A tak wygląda to dla systemu APPLE MAC OSX 

Ze względu mnóstwo gotowych poradników jak zmienić adres karty sieciowej zostaną pokazane poradniki z YT:

 przykład przykład dla Windows 10przykład dla Windows 7

przykład dla Windows XP

Gdyby przykłady filmowe nie przemawiały zamieszczam poradnik ze zdjęciami : [link]

Gdy już udało się skonfigurować złącze LAN w komputerze , przechodzi się do przeglądarki www (zalecane CHROME lub FIREFOX) w celu zmiany parametrów fabrycznych albo do aplikacji DMX512.
Ułatwieniem są diody LED na gnieździe RJ45 na interfejsie PRO-MYK v1.11, gdyby kabel był uszkodzony lub złącze w komputerze wyłączone diody w kolorach żółtym i zielonym nie świecą.


Film pokazujący jak skonfigurować pod QLC+

Film pokazujący jak skonfigurować pod FREESTYLER
Film pokazujący jak skonfigurować pod QLC+ więcej niż jeden interfejs "PRO-MYK v1.11". Do tego celu 4 interfejsy podłączone do rutera do jego złącz LAN.
W przypadku więcej niż jeden interfejs należy zamiast adresów Broadcast należy używać UNICAST . Także w tym przypadku należy oprócz nr Universe zmienić adres MAC karty sieciowej interfejsu aby uniknąć konfliktu adresów MAC.

Początkujący błędnie zakładają ,że trzeba posiadać interfejs ARTNET WI-FI aby korzystać z telefonu. Dostęp do WI-FI uzyskuje każde urządzenie sieciowe podłączone do rutera lub switch'a z WI-FI i gniazdami LAN. Zaleca się w sterowaniu DMX512 na żywo stosowanie sieci WI-FI o częstotliwości 5GHz.

Poradnik o podstawach sieci komputerowych

Poradnik o protokole DHCP - "DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol – protokół dynamicznego konfigurowania hostów) – protokół komunikacyjny umożliwiający hostom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci."
W opcjach sieciowych IP interfejsu można włączyć ten protokół aby pobrał z rutera lub z switch'a dostarczającego DHCP adres IP,maskę i bramę domyślną.  

Instrukcja dla interfejsu "PRO-MYK v1.11" [link]Brak komentarzy:

Prześlij komentarz