poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Sterowanie oświetleniem za pomocą DMX512 w systemie ANDROID

Sterowanie oświetleniem na urządzeniach z systemem Android do niedawna było dużym problemem, bo nawet jeśli na rynku istnieją interfejsy (bramki ) ArtNet DMX512 lub E1.31 DMX512 to cena ich odstraszała . Na tym blogu było prezentowane kilka lat temu rozwiązanie oparte na na OLA SERVER . Było to rozwiązanie pośrednie wykorzystujące w praktyce komputer raspberry PI bądź jego odpowiednik z Linuxem na pokładzie i uruchomionym OLA SERVER. Na tym komputerze z linux w/w serwer konwertował protokół ARTNET na USB DMX512 OPEN ENTTEC. Interfejs USB dmx512 podłączany był do portu USB i to dawało namiastkę interfejsu takiego jak PRO-MYK v1.11. Obecnie o wiele tańsze i prostsze rozwiązanie pojawiło się na rynku . Wspomniany PRO-MYK v1.11 z KWMATIK podłączony do gniazda LAN rutera z WI-FI umożliwia komunikację z mobilnymi urządzeniami w jednej sieci LAN .

 Na filmie przykład bardzo prostej aplikacji firmy OSRAM ,która w ustawieniach ma możliwość wykrywania węzłów ArtNet (ArtNet Node). Węzłem jest każde urządzenie które komunikuje się po sieci komputerowej wg poleceń ArtNet. Dzięki temu z ustawień urządzenia wyciąga nr Universe i jest gotowy do świecenia podłączonym urządzeniem.
Po konfiguracji i podniesieniu wartości suwaków kliknięcie "UPDATE" powoduje zaświecenie kuli . Każde przyciśnięcie powoduje zaświecenie wysłanie pojedynczej ramki DMX512. Aby nie klikać co chwila mamy możliwość zrobienia scen i ustalenia czasu ich trwania. Także można je wyświetlać w pętli uzyskując już coś w postaci prezentacji świetlnej.

 Kolejną aplikacją o większych możliwościach jest "ART-NET controller lite".

Na filmie pokazano pierwsze kroki z aplikacją "ART-NET controller lite" . Konfiguracja interfejsu KWMATIK "PRO-MYK v1.11" w ustawieniach aplikacji poprzez wyszukanie węzłów ART-NET. Aplikacja wykryła "PRO-MYK" pod adresem 192.168.1.111 i z UNIVERSE nr 1 (w ustawieniach PRO-MYK zapisano adresowanie DHCP i UNIVERSE nr1 ). 
Polecany jest kurs w pięciu odcinkach o  systemie DMX512 i  tej aplikacji na Android . Aplikacja prostsza niż QLC+ , coś dla DJ z niewielką ilością sprzętu DMX512 i zwolenników sterowania światłami z tabletu lub komórki. : "System sterowania DMX512 dla każdego. Podstawy interfejsu DMX, oprogramowanie i sprzęt. " [link], [Android app download]
Wyszukiwanie węzła ArtNet, zgłasza się KWMATIK "PRO-MYK v1.11" z universe nr 1.
Dzięki wczytaniu danych i zapisaniu węzła aplikacja ma wiedzę jaki jest Universe interfejsu i na niego będzie wysyłać dane.
Innym programem na Androida oraz IOS (Iphone i iPAD) jest "Light Rider" , program automatycznie wyszukuje węzłów ArtNet i wyświetla go na bocznym pasku. Aplikacja wymaga aby ekran miał przekątną ekranu większą niż 6.8 cala.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza